Stále větší množství lidí chce ve svém životě co nejméně škodit přírodě. Ať už se jedná o způsob stravování, zero waste, bezobalové nakupování nebo používání ekologických prostředků. Jsou lidé, kteří stále věří, že jeden člověk nedokáže nic změnit. Pokud se ale podíváme na náš běžný denní režim, není to tak úplně pravda.

Každý z nás si denně čistí zuby, myje ruce, pere prádlo nebo umývá nádobí. Množství mycích přípravků, které spotřebujeme, je obrovské, a o to více by měly být co nejšetrnější k našemu zdraví i přírodě.

Právě běžné čisticí prostředky jsou paradoxně hlavním zdrojem znečištění ovzduší v domácnostech. Chemikálie v nich obsažené způsobují mnoho zdravotních komplikací od bolestí hlavy, alergií až po vyrážky, nebezpečné jsou zejména pro malé děti a osoby s citlivější pokožkou. Vedle zdravotních rizik jsou toxické složky také zodpovědné za znečišťování povrchových vod i půdy.

Vyčistit jednoduše a levně

Vyrobit si efektivní ekologické čisticí prostředky přitom není tak náročné a nákladné, jak by se mohlo zdát. Existuje řada receptů, mezi nimiž se najdou jak základní výrobní postupy, tak i složitější kombinace, záleží na tom, kolik času chcete výrobě drogerie obětovat. Vyrobit domácí přírodní čisticí prostředky jde i velmi jednoduše a rychle. Experimentováním s ingrediencemi můžete vytvořit mnoho receptů, díky nimž si vyrobíte ze základních surovin kvalitní a efektivní čisticí prostředky za zlomek ceny. Například tyto:

  • Pro zářivá okna smíchejte v rozprašovači ocet a vodu v poměru jedna ku jedné.
  • Domácí čisticí prostředek pro široké použití získáte smícháním jednoho hrnku vody, půl hrnku octa, dvou lžic jedlé sody a 20 kapek libovolného esenciálního oleje.
  • Jednoduchý prací prášek získáte smícháním 100 gramů nastrouhaného mýdla na praní s jedním kilogramem sody na praní. Dávkujte přibližně dvě lžíce prášku na jedno praní.
  • Ucpané odpady vyčistíte tak, že do nich nasypete půl hrnku jedlé sody a zalejte hrnkem octa. Nechte půl hodiny působit a potom odpad propláchněte jedním litrem vroucí vody.

Autorka Hana Něničková. Celý text vyšel v Sedmé generaci.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *