Francie zakázala umělohmotné obaly u třiceti druhů ovoce a zeleniny.

Možná je to součást evoluce homo sapiens v homo plasticus. Možná by nás tedy nemělo překvapit, že jedna z nových studií nalezla mikročástice plastů v plicích většiny sledovaných účastníků. Ostatně minule jsme tu zmiňovali nález mikroplastů v placentách těhotných žen. Možná za pár dekád vyleze z ženského lůna první panenka BABY born, případně Hamiro — záleží na dokonalosti této evoluce…

Anebo se nám podaří tento scénář zvrátit. Snaha by byla. V březnu se Organizace spojených národů dohodla na tom, že do dvou let uzavře právně závaznou smlouvu o znečištění plastovými odpady ve stylu Pařížské klimatické dohody. Účastníci ze 173 zemí po více než týdenním jednání v Nairobi tento výsledek pochopitelně považují za historický úspěch, který povede k „ukončení epidemie plastového znečištění rozšířené od oceánských příkopů až po vrcholky hor“.

Skeptici však už nyní vidí překážku v tom, že razantní řešení znamená pošlapání báboviček byznysu s jednorázovými potravinářskými obaly a s tím i ekonomik zemí, jako jsou Spojené státy, Čína, Indie, Saúdská Arábie a Japonsko, které jsou jejich čelnými producenty. Ostatně i z řad účastníků jednání v Nairobi zaznívá, že se během něj projevilo napětí mezi státy, jež jsou jednoznačně pro restrikci plastů, a těch zdrženlivých. Kterépak to jen jsou?

Znečištění plastovými odpady se vymyká kontrole. Časopis Science v roce 2017 napsal, že téměř osmdesát procent všech plastů vyrobených na zemi do té doby skončilo na skládkách nebo v přírodě. Většina zbytku byla spálena a pouze devět procent se dočkalo recyklace.

Abychom si dovedli lépe představit, k čemu je to vše dobré: čtyřicet procent vyprodukovaných plastů se používá jako obalový materiál. Z toho jedna třetina v potravinářství. Čtyřicet procent plastů slouží pouze k jednorázovému použití. Bláznivé.

Však také únorový průzkum agentury IPSOS zjistil, že tři ze čtyř lidí na světě podporují zákaz jednorázových plastových obalů. Zdá se tedy, že nová odpadová dohoda Organizace spojených národů jde vstříc náladě. Zbývá jenom maličkost — zkrotit byznys a následně se vyrovnat s výkyvy národních ekonomik. Jako obvykle.

Autorka Zuzana Vlasatá. Celý text vyšel v Sedmé Generaci.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *