O nás
Věříme, že budoucnost tkví ve větší udržitelnosti.
Proto obcím a firmám pomáháme na cestě k větší odpovědnosti k životnímu prostředí. Získali jsme certifikaci Zero Waste Europe a naše služby odborně garantuje největší česká ekologická organizace Hnutí DUHA.
Pomáháme obcím zlepšit systém odpadového hospodářství tak, aby šetřil obecní finance a pomáhal zdraví občanů i přírodě. Firmám nabízíme vypracování environmentálního auditu, možnost získání Zero Waste Hero certifikace či vzdělávání zaměstnanců v rozličných environmentálních tématech.
Vize
Možná je to klišé, ale opravdu chceme, aby naše služby v budoucnu nebyly potřeba a aby odpovědnost k přírodě a lidem byla normální. Proto pomáháme klientům zavádět řešení, která skutečně odstraňují negativní dopady na životní prostředí a podporují přístupy regenerující životní prostředí i vztahy mezi lidmi.
Poslání
Naše role spočívá hlavně v hledání a budování vztahu člověka s přírodou. Víme, že příroda tvoří naše prostředí, na kterém plně závisíme a o něž je třeba pečovat. Proto přírodu nevnímáme a nemůžeme vnímat jako komoditu.
Hodnoty
Hodnota přírody tkví v ní samé, nikoliv jen v jejím užitku pro člověka. Naším cílem je přispět k regeneraci přírody. Svým klientům nabízíme skutečná, environmentálně odpovědná řešení s pozitivním dopadem jak na zaměstnance, tak na zákazníky i přírodu. Kontinuálně se vzděláváme a rozvíjíme, abychom neustále poskytovali odborné služby odrážející současné environmentální přístupy.
Tým
Naši lidé jsou zkušení odborníci a odbornice, jež zaměřují své vzdělání a kariéru na rozvoj vztahu mezi lidmi a přírodou. Dlouhodobě a kontinuálně pomáhají zlepšovat kvalitu životního prostředí, pečují o biodiverzitu a snižují negativní dopady lidské činnosti na prostředí.
Kdo se o vás postará
Ivo Kropáček
První zero waste strategie psal náš hlavní odpadový expert Ivo Kropáček už před dvaceti lety. Znalosti a zkušenosti v mezinárodně uznávaném směru odpadového hospodářství od té doby neustále prohlubuje v rámci spolupráce s českými a moravskými městy a obcemi. Jako člen týmu Zero Waste Europe se s úspěchem zasazuje o snižování množství odpadů napříč obcemi v celé Evropě. Mnoho let zasedá v Radě odpadového hospodářství při Ministerstvu životního prostředí a je členem Monitorovacího výboru Operačního programu Životní prostředí.
Jeho publikace zahrnují odborné studie, manuály pro radnice i vzdělávací brožury pro děti. V národní i evropské legislativě se zasazuje o maximalizaci materiálového využití a prevenci vzniku odpadu. Je myšlenkovým autorem třídicí slevy v zákoně o odpadech.
Jana Půlpánová
Environmentální projekty vytvářela Jana Půlpánová už během studií. Když založila agenturu Envirostyl, získala nejen možnost v rozvoji udržitelnosti pokračovat, ale také pomáhat dalším firmám v rozvíjení odpovědné firemní kultury. V roce 2015 to v našich končinách zdaleka nebylo běžné a Envirostyl se stal jedním z pionýrů nabízejících environmentální služby firmám, které to s udržitelností myslí vážně. Začátkem roku 2020 prošel Envirostyl řadou změn, rozšířil se tým a celá společnost přešla do portfolia Hnutí DUHA. Tuzemský průkopník poradenství v oblasti udržitelnosti tak rozšířil své služby, posílil odborné know-how a jeho zakladatelka tu nadále působí jako externí konzultantka.
Zuzana Dynková
Přijímá poptávky, tvoří nabídky na míru, propojuje klienty s našimi experty a expertkami či vyřizuje korespondenci. Zuzana Dynková je prvním a hlavním kontaktem pro klienty Envirostylu. Za předchozích více než 15 let získala bohaté zkušenosti s vedením projektů, koordinací a dodáváním výstupů projektových aktivit, kterým také hlídá rozpočty a jejich čerpání. K Envirostylu se přidala z pozice grantové a finanční koordinátorky programu Krajina Hnutí DUHA, kde pracuje od roku 2021. Na denní bázi komunikuje s klienty, úředníky, projektovými partnery i řešitelskými týmy a klientům Envirostylu pomáhá najít řešení, která jejich firmu, obec či kancelář přiblíží k zero waste hodnotám a udržitelnější budoucnosti.
Jan Skalík
Vystudovaný sociolog a environmentalista Jan Skalík se o ochranu přírody a udržitelnost dobrovolnicky i profesionálně zasazuje od roku 2007, kdy například spoluorganizoval Školu ekologického myšlení. Významná byla i jeho role v ochraně lesů národního parku Šumava, což jako dokumentarista zachytil ve filmu Nalezeni na ztraceném. Sedm let také působil jako výzkumný asistent na Katedře environmentálních studií FSS Masarykovy univerzity a je autorem či spoluautorem nejméně patnácti odborných publikací. Aktuálně působí v Hnutí DUHA, kde se od roku 2018 věnuje ochraně lesů a krajiny. Cenná pro něj byla i zkušenost z vedení programu Krajina či ze zpracování a vedení více než desítky českých i mezinárodních projektů.
Michal Bajgart
Krajině se Michal Bajgart věnuje minimálně od roku 2009, kdy se v Olomouci pustil do vysokoškolského studia regionální geografie. Své obzory si rozšiřoval dalšími akreditovanými kurzy v oblasti revitalizace krajiny, brownfieldů či přírodních zahrad. Než v roce 2020 nastoupil do Hnutí DUHA, aby pomáhal rozvíjet téma ekologického zemědělství, spolupracoval na více než desítce projektů reprezentujících lokální vztah ke krajině. Působil od Francie po Slovensko, vedl místní spolky nebo se podílel na vzniku skupiny komunitou podporovaného zemědělství. Získané široké zkušenosti i kontakty z praxe zúročí i ve svých přednáškách a workshopech, které v rámci Envirostylu nabízí.
Romana Kaclíková
Tématům řízení státu, ekonomiky i globálním problémům se Romana Kaclíková věnovala už při studiu regionálního rozvoje. Načerpané vědomosti pak zúročila ve chvílích, kdy koordinovala týmy v krizových situacích, například při náporu uprchlíků, kteří přicházeli mimo jiné do Piešťan v prvních měsících války na Ukrajině. Kromě toho pracuje ve dvou neziskových organizacích, které se věnují systémovým změnám, pracují se zástupci státu i samospráv a reagují na krizové situace. Také se sama nebo s přáteli ráda toulá přírodou, kde například stopuje velké šelmy nebo si čistí hlavu a přespává pod korunami stromů. I díky tomu umí svá témata nahlédnout v kontextu a optikou zaměřenou na udržitelnost lidské společnosti.
Jaromír Bláha
Když se lidí z oboru zeptáte, kdo jsou žijící legendy české ochrany lesů, pravděpodobně mezi jmenovanými bude i Jaromír Bláha. Formálním vzděláním doktor veterinárního lékařství, který ordinuje v jedné ze středočeských veterinárních nemocnic, získal díky svému studiu vhled do biologie, zoologie, botaniky i ekologie. To vše pak uplatnil i v dobrovolnické a následně profesionální práci pro Hnutí DUHA, které se věnuje už od roku 1991. Díky zkušenostem z akademického senátu také získal dovednosti pro politická vyjednávání, které zúročil jako vedoucí mnohých kampaní na ochranu přírody – připomínkoval například zákon o lesích, zákon o myslivosti nebo působil v Myslivecké radě ministra zemědělství. Seznam odborných i popularizačních publikací či získaných ocenění by vydal na samostatnou stránku, ale pokud budete mít zájem, zeptejte se samotného Jaromíra na jeho přednášce.
Ondřej Pašek
Odborník v oblasti environmentálního financování s přesahem do advokacie Ondřej Pašek vystudoval environmentální studia a prošel hned několika významnými institucemi a organizacemi s mezinárodním přesahem. Aktuálně čtvrtým rokem pracuje v Hnutí DUHA, ale energetickým a environmentálním tématům se profesionálně věnuje už od roku 2008. Za tu dobu získal zkušenosti s řízením projektů v oblasti nízkouhlíkové ekonomiky a v oblasti ochrany přírody jak v národním kontextu, tak v kontextu EU. Je autorem či editorem několika publikací o ekonomice v oblasti obnovitelných zdrojů a aktivně spolupracoval či spolupracuje například s CEE Bankwatch Network, Technologickou agenturou ČR nebo Českým svazem ochránců přírody Vlašim.
Eliška Vozníková
Jak fungují vztahy mezi organismy a jejich společným prostředím, poznávala Eliška Vozníková při studiu aplikované ekologie, které na roční stáži na Odboru územního plánování Městského úřadu Nový Jičín doplnila i o přínosnou praxi z prostředí municipalit. Zkušenosti doplnila o studium na Mendelově univerzitě v Brně v oboru rozvoj venkova. V roce 2009 nastoupila do ekologické organizace Hnutí DUHA, kde si postupně vyzkoušela finanční vedení projektů, projektové řízení či organizaci akcí. Nyní manažersky vede tým, který se věnuje ochraně přírody a krajiny či šetrnému zemědělskému hospodaření. Spadají sem témata jako lokální trhy potravin, přírodě blízké lesnictví, participace a spolupráce na opatřeních v krajině. Od května 2023 je zastupující jednatelkou firmy Envirostyl za Annu Uhnák Kárníkovou.