Přejít k hlavnímu obsahu

Autor: Kasia Pranke, dobrovolnice organizace Zero Waste Europe, s níž je Envirostyl v koalici

 

Místní úřady v celé Evropě si pomalu začínají uvědomovat naléhavou potřebu přejít od nakládání s odpady k nakládání se zdroji.

Začátkem roku 2021 zahájila organizace Break Free From Plastic kampaň "We Choose Reuse" (vybíráme si znovupoužití), jejímž cílem bylo povzbudit jednotlivce, podniky, místní samosprávy i tvůrce národních a evropských politik k vytvoření rámců pro úspěšné zavádění systémů opětovného použití na celém kontinentu.

Cesta k nulovému odpadu je naléhavá a potřebná. Vyžaduje přechod ve způsobu výroby a spotřeby zboží, který zpochybní stávající lineární ekonomický model a dnešní kulturu jednorázového použití. Proto jsou tak důležité systémy opětovného použití, které umožňují, aby si materiály a výrobky zachovaly svou hodnotu po každém jednotlivém použití.

Naštěstí je v Evropě mnoho měst, která se již touto cestou vydala a nyní se mohou o své poznatky podělit s ostatními.

Evropská města mohou například podniknout některé okamžité kroky ke snížení množství odpadu a podpoře systémů opětovného použití ve svých obcích, jako např:

  • Přijmout politiku zadávání veřejných zakázek, která upřednostňuje služby a výrobky pro opětovné použití v rámci akcí a zařízení provozovaných a sponzorovaných obcí;
  • zavést příslušné místní vyhlášky, které zakazují a zdaňují předměty na jedno použití a usnadňují iniciativy zaměřené na opětovné použití a opravy;
  • Podporovat a usnadňovat nárůst místních, ekologicky šetrných alternativ k jednorázovým předmětům a zavádět ekonomické pobídky, které podporují a upřednostňují opětovné použití, jako jsou zálohové systémy na opakovaně použitelné nádoby na nápoje a potraviny nebo bezplatná kohoutková voda na veřejných prostranstvích;
  • Poskytovat jasnou a místně přizpůsobenou komunikaci, která vysvětluje nejen to, jak, ale také proč jsou taková opatření důležitá a přínosná pro ochranu přírodního prostředí a vytváření místních pracovních míst;
  • Vytvářet místní iniciativy a podporovat návrhy povinných národních systémů vracení záloh pro opakovaně použitelné nádoby na potraviny i nápoje;
  • Poskytovat ekonomickou a právní podporu místním podnikům, které nabízejí možnosti opakovaného použití;
  • postupně odstraňovat škodlivé způsoby nakládání s odpady, jako je spalování;
  • monitorovat směsný odpad s cílem identifikovat výrobky a materiály, které je třeba přepracovat pro opětovné použití, a plánování dalších kroků v oblasti snižování množství odpadu.

Jak obce podporují opětovné použití

Město Capannori, které se nachází v Toskánsku, bylo prvním městem v Evropě, které v roce 2007 vyhlásilo cíl nulového odpadu. Jednou z nejviditelnějších a nejhmatatelnějších místních změn díky závazkům obce k nulovému odpadu je, že obyvatelé mohou nakupovat výrobky ve velkém a pít z kohoutku v mnohem větším množství a častěji než dříve. To umožnily místní daňové pobídky, které zavedla obecní rada pro podniky ochotné skladovat bezobalové produkty. V roce 2009 byl otevřen místní obchod s potravinami Effecorta, který nabízí 250 volně ložených potravin a nápojů z místních zdrojů. To umožnilo místním obyvatelům nakupovat těstoviny, víno, olej a mnoho dalších produktů každodenní potřeby bez obalů, které by jinak skončily na místní skládce.

Slovinské hlavní město Lublaň je prvním evropským hlavním městem s nulovým odpadem. Po deseti letech realizace strategie nulového odpadu dosáhlo město působivých výsledků:

  • Celková produkce odpadu se snížila o 15 %.
  • Průměrný podíl recyklovaného nebo kompostovaného odpadu se zvýšil na 61 %.
  • Množství odpadu ukládaného na skládky se snížilo o 59 %.
  • Mezi lety 2004 a 2018 se množství využitých materiálů v Lublani zvýšilo 13x, z 16 kg na 220 kg na osobu.

Systém sběru, který tuto změnu umožnil, zahrnoval sběr recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů od dveří ke dveřím a osm sběrných středisek pro nejméně 12 různých druhů odpadů, od plastů po textil a stavební odpad.

Důležitým nástrojem, který mají obce k dispozici pro předcházení vzniku plastového odpadu prostřednictvím rozšíření a dopadu systémů opětovného použití, je zákaz používání jednorázových předmětů na veřejných akcích/prostranstvích a jejich nahrazení opakovaně použitelnými alternativami. V březnu 2020 přijala Rada města Vilnius, hlavního města Litvy, rozhodnutí zakázat používání jednorázových plastových předmětů při cateringu na všech městských akcích. Organizátoři akcí budou muset také připravit kontejnery na oddělený sběr, aby podpořili recyklaci tam, kde není možné opětovné použití. Vilnius není v rámci Litvy v tomto rozhodnutí osamocen. Joniškis byl skutečně prvním městem, které tak učinilo v roce 2019. Poté ho následovala další města, včetně jedné z nejnavštěvovanějších lokalit, Trakai, a také pátého největšího města Panevėžys.

zdroj: zerowastecities.eu

Kontakt:
Zuzana Dynková
info@envirostyl.cz
tel.: +420 731 949 758

Adresa:
Údolní 33
602 00 Brno

IČO: 079 59 061
neplátce DPH

Logo Slušná firma
Logo Zero Waste Europe
Logo Hnutí Duha