Výživoví poradci i lékaři nás často nabádají, abychom si dopřávali pestrou stravu. Nikdo rozumný by podobná doporučení asi nerozporoval, jenže jestli to s tou pestrostí v dnešní době tak trochu nepřeháníme. Navíc nedobrovolně. Každý z nás totiž podle studie Žádné plasty v přírodě: Hodnocení příjmu plastů z přírody na člověka zadané Světovým fondem na ochranu přírody každý týden sní a vypije průměrně pět gramů mikroplastů. To je zhruba hmotnost odpovídající kreditní kartě. Je na čase s nedobrovolnou pestrostí skončit. A pomoct nám v tom může ERIC.
Vezměme to trochu zeširoka. Na první pohled se zdá, že jsou plasty hrozně fajn. Jsou lehké, snadno tvarovatelné či dostatečně odolné. Vlastně... jsou a nejsou. A tady začíná problém.
S plasty už od narození? Ale kdeže, mnohem dřív
Jen v České republice se ročně spotřebuje asi 1 milion tun plastů, což pro představu odpovídá hmotnosti všech vyhozených odpadků od dvou milionů našich spoluobčanů za rok. To je jen obtížně představitelné množství. Jedním z důvodů je využívání jednorázových obalů a výrobků. Ačkoliv nám téměř okamžitě doslouží, pokud se dostanou do přírody, rozkládají se po staletí. A s tím se uvolňují mikroplasty – umělohmotné částečky menší než milimetr.
Jak vážný je to problém, dokumentuje i nedávný výzkum českých vědců. Zjistili, že mikroplasty jsou dokonce i v plodové vodě 9 z 10 těhotných žen. Otázka, nakolik nám miniaturní částečky plastů poškozují zdraví, navíc není uspokojivě zodpovězena.
Neděláme si iluze, že by se současná společnost bez plastů obešla. Snažme se ale hledat řešení, abychom jejich vliv na živé systémy co nejvíce omezili.
Obce jdou příkladem
Pokud chceme něco změnit, je ideální začít u sebe. To si uvědomují i obce, se kterými spolupracuje konzultační společnost Envirostyl vlastněná Hnutím DUHA. Pomáhá obcím i firmám najít cestu k udržitelnosti. Jednou z cest je zlepšování odpadového hospodářství tak, aby obce šetřily vlastní finance a podporovaly zdraví svých občanů i přírody.
Jednou z konkrétních spoluprací Envirostylu, Hnutí DUHA a obcí je mezinárodní projekt ERIC (Elevating Reuse in Cities) zaměřující se právě na snižování množství plastového odpadu na lokální úrovni. Velmi cenná je proto spolupráce obcí Kostice, Majetín, Ořechov a Těrlicko. Díky nim jsme získali za Česko data, která v rámci organizace Zero Waste Europe můžeme porovnat s údaji z měst a obcí z Francie, Belgie, Španělska, Slovinska, Chorvatska a dalších celkem 10 evropských států. Společně se pak mají stát vzorem pro další obce v přijímání opatření snižujících používání plastů na lokální úrovni.
Konkrétní tipy, jak (si) mohou obce pomoct
Poměrně širokou škálou možností, jak s nadužíváním výrobků především z jednorázového plastu bojovat, jsou právě obce. Nabízí se například:
- odklon od plastů při každodenních činnostech obecních úřadů,
- používání nápojů ve skle namísto plastů,
- využívání porcelánového a skleněného nádobí k servírování občerstvení,
- využívání úklidových pomůcek z přírodních materiálů,
- využívání větších balení úklidových prostředků,
- eliminace plastových výrobků z nabídky propagačních předmětů obce apod.
- snížení množství jednorázových plastů používaných při obecních akcích,
- využívání vratných kelímků namísto těch jednorázových,
- servírování občerstvení na porcelánové nádobí, případně z přírodních a bezezbytku kompostovatelných materiálů, pokud by porcelán nebyl bezpečný,
- nabízení klasických kovových příborů, případně dřevěných a bezezbytku kompostovatelných, pokud by existovalo riziko odcizení,
- nabídnout servírování občerstvení do vlastních lahví či nádob apod.