Možná se Vám zdá, že odpadkový koš, který vynášíte párkrát do týdne, není až tak velký. Představte si ale, že stejné množství odpadu vyhazují denně všichni ve Vašem městě. Statistiky uvádějí, že jen Češi ročně vyhodí přes pět milionů tun komunálního odpadu.
Víte, že… na každého z nás připadá více než 530 kilogramů komunálního odpadu ročně? A kdyby nám veškeré suroviny, které spotřebujeme – přímo nebo při výrobě zboží – přistávaly před domem, hromada odpadků by denně narůstala o neuvěřitelných 132 kilogramů na osobu
Na skládkách a ve spalovnách ročně úplně zbytečně skončí miliony tun kvalitních surovin, které by šly pomocí recyklace znovu použít. Při těžbě a zpracování surovin, kterými musíme nahradit vyhozené materiály (papír, plasty, dřevo, ale i hliník, měď či železo), přitom vznikají obrovské ekologické škody – vysoká spotřeba energie, potažmo ropy, uhlí nebo plynu, znečištění způsobené dopravou a továrnami a další krajina převrácená vzhůru nohama (například na každý kilogram vyrobeného a posléze zahozeného hliníku připadají další čtyři kilogramy těžebního odpadu).
Ale naštěstí lze proti nesmyslnému množství vyhozených a nevytříděných odpadů docela snadno bojovat. V této problematice existují tři známá a jednoduchá pravidla, jak množství odpadu srazit na minimum, z angličtiny známá jako Reduce, Reuse, Recycle. Jejich praktikováním ušetříme nejen přírodu, ale i své peněženky.
• Reduce – předcházet vzniku odpadu
• Reuse – využít věcí až do konce (jejich plnou životnost, nevyhazovat věci po jednom použití)
• Recycle – recyklovat vše, co se dá (v takovou chvíli materiály neodepisujeme a nemusí skončit ve spalovně či na skládce, ale využíváme zcela jejich potenciál a životnost)