Autor: Antonella Bortolato, dobrovolnice organizace Zero Waste Europe, s níž je Envirostyl v koalici
Odvětví cestovního ruchu má obecně velký dopad na životní prostředí. V posledních několika desetiletích se cestovní ruch rychle rozvíjel a nyní je považován za jedno z nejdynamičtějších a nejrychleji rostoucích hospodářských odvětví na celém světě. Obecně platí, že turisté mohou produkovat až dvakrát více odpadu než obyvatelé, což způsobuje zátěž pro místní systémy nakládání s odpady, které nejsou schopny se vypořádat s velkým množstvím směsného odpadu. Pláže, hory a přírodní turistické lokality jsou oblasti, které jsou nejvíce postiženy dopady, jež má vysoká úroveň cestovního ruchu - včetně emisí skleníkových plynů, spotřeby energie a vody, vysoké spotřeby jednorázových plastů a produkce pevného odpadu.
Obce po celém světě však v současné době ukazují osvědčené postupy v oblasti nakládání s odpady a předcházení jejich vzniku, a to i v místech s vysokým podílem turistů.
Turistické ostrovy
Sardinie v Itálii, kdysi jeden z nejhorších regionů v oblasti nakládání s odpady, je nyní jedním z nejlepších. Od zavedení nového plánu odpadového hospodářství v roce 2008 se v mnoha provinciích tohoto regionu podařilo výrazně snížit produkci odpadů, a to zavedením souboru předpisů: povinného odděleného sběru bioodpadu, zvýšení skládkové daně, zavedení systému bonusů/malusů na náklady za zbytkový odpad, zavedení modelu odděleného sběru "door-to-door" a pobídek zaměřených na odměňování obcí s vysokou mírou separace. Tyto pobídky vedly k tomu, že oddělený sběr bioodpadu dosáhl do roku 2016 60 % a produkce odpadu na obyvatele se posunula z 520 kg na obyvatele v roce 2003 na 443 kg na obyvatele v roce 2016.
Chorvatský ostrov Zlarin ve spolupráci s hnutím Break Free From Plastic intenzivně prosazuje alternativy k jednorázovým plastům a spolu s neziskovými organizacemi, místními podniky a úřady se snaží prosadit ekologická řešení a politiku - například tašky na opakované použití a vodu z kohoutku namísto balené.
Zalidněná města
Vynikajícím příkladem je město Milano s 1,4 milionu obyvatel a zvýšenou mírou cestovního ruchu. V roce 2011 začalo město zavádět systém odděleného sběru organického odpadu. Po deseti letech město dosáhlo 95 kg sebraného bioodpadu na obyvatele a 62% míry odděleného sběru. Díky silné komunikační a osvětové kampani před zavedením a během něj byli lidé o novém systému jasně informováni: domácnosti a komerční aktivity dostaly popelnice, pytle a pokyny. Byly zavedeny tři různé systémy sběru: speciální systém sběru pro restaurace, hotely a komerční aktivity; jeden pro domácnosti a jeden určený pro trhy pod širým nebem. Tříděním a sběrem organického odpadu se snižuje celkové množství zbytkového odpadu, což má následný přínos pro životní prostředí.
Hoi An, Vietnam
Dvě obce ve vietnamském Hoi Anu, které UNESCO uznalo za světovou biosférickou rezervaci a památku světového dědictví, navštíví ročně asi 1,5 milionu turistů. Turisté vyprodukují v průměru 0,6 kg zbytkového odpadu za den pobytu v hotelech, což je třikrát více než obyvatelé. Více zainteresovaných stran lidového výboru Hoi Anu se spojilo, aby ve městě vytvořilo model nulového odpadu. Projekt předpokládal šest milníků, které zajistí, že turistická destinace bude bez plastů, včetně:
- Zákaz plastových tašek a jednorázových plastů a zavedení třídění odpadu u zdroje.
- Pětiletý akční plán pro obce Cam Thanh a Tan Hiep stanovil pro rok 2020 několik velmi vysokých cílů, včetně třídění 80 % odpadu v domácnostech a podnicích; 30 % domácností zapojených do kompostování, 30 % obchodů na tržištích zakazujících plastové tašky a nabízejících znovuplnitelné výrobky; 100 % vládních zařízení zakazujících plasty na jedno použití.
- Každá obec vytvořila skupinu jednotlivců, kteří dobrovolně navštěvovali domácnosti a vzdělávali členy komunity v oblasti třídění odpadu a kompostování.
- Byl realizován program třídění odpadu a kompostování u zdroje, jehož výsledkem bylo, že 88 % domácností praktikovalo třídění odpadu a důsledně snižovalo množství odpadu zaváděním kompostovacích postupů, které byly dále doplněny výstavbou dvou míst pro materiálové využití odpadu.
- Pláže s nulovým odpadem
Pláže bez odpadu
Projekt “Zero Beach” byl realizován v Barceloně a v širším katalánském regionu, kde v létě dochází k 40% nárůstu produkce odpadu. Veřejná správa v Barceloně s podporou společností Rezero a Eco-union otestovala tři pilotní projekty, které byly postupně realizovány. Patří mezi ně zákaz kouření, systém vracení záloh za nádoby na nápoje a osvětová činnost mezi uživateli pláží zaměřená na správnou praxi. Díky těmto strategiím se podařilo snížit sběr nedopalků o 80 %, zatímco prostřednictvím systému vracení záloh (DRS) bylo týdně odvezeno 900 kontejnerů.
Další iniciativy
Mezi další iniciativy, které stojí za zmínku, patří první a jediný bezodpadový hotel ve Slovinsku, hotel Ribno, který zavedl přísnou politiku snižování množství odpadu tříděním odpadu pro sběr, opětovným používáním ručníků a ložního prádla, doplňováním dávkovačů mýdla nebo šamponu a také opakovaně použitelnými nádobami na cukr, džem, med a další potraviny v hotelové restauraci a kuchyni. To vše bylo možné díky zapojení spolupráce s místními dodavateli. Cílem hotelu je vytřídit 90 % sebraného odpadu a snížit spotřebu vody a energie o 30 %.
zdroj: zerowastecities.eu